Edukacija o minskoj opasnosti
EDUKACIJA O MINSKOJ OPASNOSTI ZA ČLANOVE HRVATSKOG LOVAČKOG SAVEZA
SPRIJEČAVANJE MINSKIH ŽRTAVA U LOVU
Lov je, ukoliko ga promatramo kao ljudski fenomen, u mnogome utjecao na razvoj čovjeka i to na planu koji bi mogao biti predmetom istraživanja mnogih znanstvenih disciplina. Promjene na društvenom planu koje je lov potaknuo išle su u smjeru stvaranja čvršćih zajednica za čije je održanje potrebna viša razina komunikacije. Iako je lovstvo često shvaćeno kao element destrukcije prirode, ono je više puta, upravo suprotno, element očuvanja prirodne ravnoteže i podloga je za mnoge aktivnosti obzirom na idealno ustrojen sustav rada.i udruživanja koji prije svega ide u smjeru prikazivanja svih razloga koji se vezuju na lovne aktivnosti. Upravo takva jedna hvalevrijedna aktivnost educiranja, sigurnosti i opasnosti u lovu dogodila se u prostorijama lovačkog saveza zadarske županije na temu edukacije o minskoj opasnosti za članove HLS- a (Hrvatskog lovačkog saveza). Izlaganju pored domaćina mr. Damira Perića predsjednika županijskog lovačkog saveza prisustvovali su predstavnici lovačkih udruga i gosti i to tajnik Hrvatskog lovačkog saveza Ivica Budor, predsjednica udruge „Hrvatska pomaže“ gđa Đurđa Adlešić, policijska službenica za prevenciju PU zadarske mr. sc Ivana Marić, načelnik odjela za pomoć žrtvama stradavanja, Dražen Šimunović, glasnogovornik HCR-a Mladen Crnković, te policajci koji su prikazali opasna minsko eksplozivna sredstva koja prijete lovcima u lovu.
PREVENTIVA I OPREZ PRILIKOM LOVA
U svom uvodnom dijelu predsjednik saveza mr. Damir Perić rekao je – Velika je i neprocjenjiva važnost ovakvih prezentacija, jer upravo sa tim upozoravamo lovce preko svojih predstavnika i medija o iznimno velikim opasnostima od minsko eksplozivnih sredstava koje im prijete u lovištima prilikom obavljanja lovnih aktivnosti. Otvoreni smo za svaki vid suradnje sa svim institucijama. Svrha nam je prvenstveno sigurnost lovaca, a poslije toga sve ostalo, jer najvažnije je iz lova vratiti zdrav i čitav – zaključi predsjednik LSZŽ mr. Damir Perić.
Nakon svog uvodnog dijela riječ je prepustio gđi Đurđi Adlešić koja je istaknula - Razminiravanje traje konstantno, a financira se većinom iz državnog proračuna i donacija. Opasnost za lovce u lovištima ne prestaje sve do onda dok se područja ne razminiraju, a planirano razminiravanje odnosno zadnji rok je 3 mjesec 2019 godine. Najgori su rizični oblici ponašanja, i tamo gdje lovac vidi table „Mine“ ne smije niti u primisli eksperimentirati i odlaziti na takva područja, jer nikad se ne zna gdje prijeti opasnost- zaključi gđi Đurđa Adlešić. Dražen Šimunović je u svojem dijelu prezentacije rekao – Pored lovaca mogu stradati i mnogi drugi, a turistička znatiželja je također velika opasnost za ljudstvo. Otuđenja tabli koje upozoravaju na opasnosti od mina su kaznena dijela, a nestankom table uvelike se ugrožava sigurnost, jer onaj tko ne vidi tablu manje je oprezan i uvjeren je da mu je sigurno loviti, što je zapravo suprotno. Specifikum kod lovaca je što nesreću može prouzročiti i pas u lovu ili divljač koja se neposredno digne u blizini lovca i tako uzročno posljedično stradati i lovac. Do sada je stradalo 40 lovaca od toga 27 smrtno, što dovoljno govori o važnosti opreza i prevencije. Nakon tog gđa mr sc. Ivana Marić iz PU zadarske nam je rekla – Policija sustavno radi na prevenciji već dugi niz godina kampanjom „Manje oružja manje tragedija“, a od 2013 godine ova kampanja dobila je izmijenjeni identitet sa sloganom „Izbacite uljeza“. Cilj ovih akcija je senzibilizacija građana i sprečavanja tragedija uzrokovanih oružjem kojeg mogu predati policiji bez ikakvih sankcija. Najugroženija populacija u lovištima su lovci koji u tren mogu stradati stoga je oprez neophodan. Područje zadarske županije bilo je zahvaćeno ratnim zbivanjima u Domovinskom ratu te su se time na području naše županije akumulirale značajne količine minsko eksplozivnih sredstava, a dio tog oružja postao je kućni arsenal neodgovornih pojedinaca kojeg treba predati, jer predstavlja izuzetno veliku opasnost. Kampanja se provodi i dalje i kroz interaktivne radionice po dječjim vrtićima školama, ali i ostalim ustanovama- zaključi mr sc. Ivana Marić.